Bogactwo w prostocie – niech Twoja kreatywność transformuje MakiMaki haramaki

shojo_girl2

Haramaki oznacza owinięcie brzucha, czyli haramaki jest przeznaczone do noszenia wokół brzucha.

MakiMaki haramaki nie jest jednak ograniczone przez użytkowanie tylko w ten tradycyjny sposób.

Odkryjmy jego wielozadaniowość z pomocą naszej wyobraźni i kreatywności!

W tym kryje się japoński sposób myślenia oraz filozofia inclusive design.

W różnych aspektach kultury japońskiej możemy zaobserwować duch prostoty i minimalizmu w postaci lub formie, albo w myśleniu i dościganiu.

Przykładami mogą być sushi, czarno-biała kaligrafia lub obrazy zen, kamienny ogród zen, kimono, architektura budowli i architektura wnętrz, sztuka origami itd.

Jednocześnie zauważamy w nich coś bardzo bogatego, ale jest to inny rodzaj bogactwa niż w kulturze europejskiej.

Może odczuwamy to w tym minimalizmie, która pobudza naszą wyobraźnię i tworzy przestrzeń, aby stać się wolnym w kreatywnym odbieraniu lub użytkowaniu.

origami5

 

Japończycy lubią rzeczy ”niedokończone” lub ”niejednoznaczne”, które nie definiują jedynego znaczenia lub przeznaczenia.

Czyli użytkownik albo odbiorca mają samodzielnie dokończyć przedmiot lub obiekt, czy to fizycznie czy mentalnie, na miarę własnych potrzeb, wyobraźni i umiejętności.

Na przykład kimono, wymagające znajomości sztuki ubierania, dopasowuje się do figury, regulując długość i szerokość.

A obi, pas do przepasywania kimono, można wiązać w przeróżnych formach zależnie od wieku, okazji lub gustu.

Kimono i obi mają bardzo prosty krój i dlatego jest dużo możliwości wykończenia w różnych formach.

Dobrym przykładem jest też furoshiki (風呂敷)– tradycyjna kwadratowa chusta służąca do pakowania lub noszenia rzeczy.

Kiedyś Japończycy nie mieli toreb, a używali zamiast nich chusty.

Po przyjęciu kultury europejskiej, furoshiki było traktowane jako staroświecki i niewygodny przeżytek, ale ostatnio zaczęto doceniać jej funkcjonalność i ekologię, a także filozofię, która za nią stoi.

Człowiek, zależnie od oczekiwań i celu, zmienia kształt i przeznaczenie furoshiki: można zawijać przedmioty duże czy małe, kanciaste lub okrągłe, zmieniając wielkość i związując ją na różne sposoby; można używać jako nosidełko dla dziecka; można przykryć podłogę w łaźni – na co wskazuje źródłosłów furoshiki, lub położyć na ziemi, żeby usiąść albo położyć na niej rzeczy; można używać jako szal wokół szyi, talii lub głowy; można związać jako torbę lub plecak; można używać we wnętrzach jako obrus, zasłonę, obraz itp…

Furoshiki, inaczej niż torba, ma prostą i elastyczną formę, i dlatego oferuje użytkownikowi wielozadaniowość i potrzebuje aktywnego działania człowieka w dokańczaniu tej formy.

Tyle, że przy tym człowiek musi mieć też elastyczną głowę! Inaczej kwadratowa chusta zostanie po prostu chustą, albo będzie miała tylko jedno, wybrane przeznaczenie.

Czyli to bardzo ważne, abyśmy byli otwarci i kreatywni.

Obraz1

Z takim samym myśleniem zostało się stworzone MakiMaki haramaki!

Tradycyjnie haramaki nosi się wokół brzucha pod ubraniem, ale MakiMaki haramaki można nosić również na zewnątrz jako kolorowy akcent ubioru.

Trochę większy rozmiar można nosić jako spódniczkę na legginsach. Także można nosić jako top bardzo fajne szczególnie latem.

Na głowie jako opaskę czy czapkę, na szyi kominek – jak golf, a jeżeli większe to luźny golf. Może je więc nosić każdy na swój ulubiony sposób!

I w różnych sytuacjach może Ci pomóc w odczuwaniu przyjemności: ochrania ciało i koncentruje energię przy wysiłku podczas jogowania, przy uprawianiu sportu, na rowerze, na nartach, na łyżwach; na weekendowe wypady szczególnie przy zmianach pogody na plaży, w górach, w podróży, pod namiotem; do pracy – szczególnie w pomieszczeniu klimatyzowanym, przy komputerze; kiedy odpoczywamy, podczas snu i do relaksu. W rezultacie przeznaczenie jednego haramaki zmienia się tyle razy, ile zdołasz wymyślić.

 

useitinmanyways

MakiMaki haramaki jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, mogą je nosić i dzieci i dorośli.

Na przykład niemowlę nosi XXS jako haramaki, a kiedy podrośnie, to może nosić je jako kominek na szyję, ale mama też czasem może je pożyczyć.

W haramaki można odziać nie tylko człowieka, a również innych domowników jak psy i koty, albo ukochane pluszaczki!

Taka elastyczność użycia określana jest terminem inclusive design (universal design), czyli jest zgodna z taką filozofią projektowania produktów, aby mogły być użyte przez wszystkich ludzi w możliwie szerokim zakresie.

Poniżej kilka przykładów, jak możesz nosić MakiMaki haramaki, ale może wymyślisz też coś innego?

HARAMAKI XXS : dla dziecka do 2-3 lat wokół brzucha, na głowie, na szyi, dla młodych i dorosłych na szyi, na głowie

HARAMAKI XS : dla dziecka do 11-12 lat wokół brzucha, na szyi, jako top, jako spódniczka, dla młodych i dorosłych na szyi, na głowie

HARAMAKI S, M, L : dla młodych i dorosłych wokół brzucha, na głowie, na szyi, jako top, jako spódniczka

HARAMAKI XL : dla puszystych, dla kobiet w ciąży wokół brzucha, jako top, jako spódniczka

akane_baby     daidai_model     aoao_couple

 

Polecam również MakiMaki arm & leg warmer – kominy na ręce i nogi w kolorach każdego haramaki.

Rozmiar M można nosić na rękach, wyciągnięte do łokci lub zebrane koło nadgarstków, a również na nogach u dzieci. Rozmiar L – na nogach albo dla puszystych osób na rękach.

A na dodatek MakiMaki haramaki i arm&leg warmer mają dwustronny zestaw kolorów, czyli są 2 w 1. Jednak razem z różnymi sposobami używania to wręcz 10 albo więcej w 1!

Czyli mając jedno, mamy dużo więcej – to antyteza konsumpcjonizmu ”more and more”, która apeluje: ”less is more”.

Zamiast otaczać siebie nadmierną ilością rzeczy i w końcu się w nich utopić, używać starannie wybrane rzeczy, dla których maksymalnie wykorzystasz ich możliwości – takie podejście do minimalistycznego życia doprowadzi nas do porządku i przejrzystości umysłu.

W cywilizacji opartej na kapitalizmie, bogactwo oznacza więcej posiadania, innymi słowy wpadamy w iluzję, że im więcej mamy, tym bardziej możemy być szczęśliwi.

Nie zauważamy, że rzeczy stworzone przez człowieka, zaczynają nas dominować, a czy nie powinno być na odwrót?

Dobra relacja i współpraca między człowiekiem i przedmiotem rodzi się wtedy, kiedy człowiek decyduje jak używać przedmiot, a nie wtedy, gdy przedmiot decyduje, jak i przez kogo ma być używany.

MakiMaki czeka na Twoją kreatywność!

Prostota nie czuje się gorsza niż przepych, a raczej może być dumna z własnej czułości i inteligencji skrytych w sobie…

Jeżeli rozwinie się taki system wartości, możemy wzbogacić nasze życie zużywając mało zasobów.” – Ikkō Tanaka, grafik (1930-2002)

ikko tanaka

 

Plakat ”Nihon Buyo” 1981    Ikkō Tanaka